טיפול זוגי

כיצד נדע אם הזוגיות במשבר, או שזה סתם ריב חולף? אולי צריך לעבוד על שיפור הזוגיות?

למרות שאני בקשר זוגי טוב, חוויתי חווייה מטרידה של בגידה בחלום. מה זה אומר?

לפעמים במהלך ריבים, היא אומרת שהיא רוצה להתגרש. ואני לא יודע איך להגיב לזה. מה עושים?

שאלות רבות מעסיקות אותנו, כאנשים בעלי קשרים משמעותיים עם הסובבים אותנו. אדרבא, כשאנחנו בקשר זוגי. התלבטויות לגבי הקשר הן טבעיות, עבור כל אחד. לעתים, טיפול זוגי יכול לתת מענה ולשפר את איכות הקשר ואיכות החיים.

בעמוד זה תוכלו לקרוא על סוגיות הקשורות לנושא של טיפול זוגי ואף להקשיב לפודקאסט העוסק בקירבה רגשית (בתחתית העמוד). מעבר לכך, אתם מוזמנים ליצור קשר, בעמודה מימין, בהצלחה.

טיפול זוגי נועד למטרות שונות. אחת מהן היא עבור בני זוג הרוצים לשמור, להציל או לשפר את איכות הקשר שלהם, את התחושה האישית בתוך הקשר, את התקשורת, ואת ההתנהלות הזוגית. זוגות מגיעים עם קשיים בתחומים שונים, כגון: תחושה כללית של משבר בזוגיות, תחושות של בגידה באמון, גילוי של בגידה ממשית, ירידה בקשר המיני ובחשק המיני, יחסים עם משפחות המוצא של בני הזוג, התנהלות פיננסית, סגנונות הורות, מימוש עצמי של כל אחד מבני הזוג, מעגלים חברתיים, ועוד. הטיפול מאפשר לזוג מסגרת בה תיתכן הידברות בצורה אחרת, מהתקשורת אליה הם מורגלים בחייהם.

טיפול זוגי, מיועד לכל הרכב זוגי וגם לעבודה עם בני משפחה.

העבודה עם הזוג מותאמת באופן ספציפי לאמונותיהם ותפיסות עולמם. התפירה האישית מתבטאת גם בהגדרת המטרות, הקצב והתהליך כולו, אשר נע לצד בני הזוג הנמצאים בחדר.

פעמים רבות, מגיעים לטיפול זוגות שאחד מבני הזוג מחפש תהליך טיפולי, בעוד השני נרתע או מתנגד. אני מאד מעריכה את יכולתם של זוגות אלה להגיע לטיפול: את יכולתו של האחד לשכנע, ואת יכולתו של השני לתת אמון בבן הזוג ובטיפול, גם אם לעתים אבד האמון בקשר הזוגי. הרתיעה היא בדרך כלל הגיונית מנקודת מבטו של הנרתע, וסיבותיה מגוונות. למרות הרתיעה, אנסה לעודד את בני הזוג בכל זאת להגיע לטיפול. ראשית, מפני שאם לאחד יש צורך בסביבה בטוחה ומכילה על מנת לתקשר עם השני, כדאי להקשיב לצורך הזה. שנית, מכיוון שבמהלך המפגש עצמו אני מעודדת לדבר באופן פתוח על ההתנגדות והרתיעה שקיימים. הדיבור המשותף לעתים מפיג חלק מהחשש, הוא מאפשר לבן הזוג הנרתע לקבל את ההקשבה הראויה, ועם הזמן, להגדיל את תחושת הביטחון בתהליך הטיפולי. בנוסף, לרוב, אותה רתיעה מסבירה חלק מהקושי ביחסים הזוגיים, כך שמידע זה חשוב ביותר לעבודת ה ייעוץ הזוגי.

טיפול זוגי מתאים גם עבור אנשים המתלבטים האם יש עדיין סיכוי לקשר ביניהם או שפניהם לגירושים. לא מעט זוגות מגיעים ומצהירים כי זהו הניסיון האחרון שלהם לבדיקה האם יש טעם בהשקעה במערכת היחסים הזו. פעמים רבות, זוגות מתארים משבר בזוגיות או אובדן של האמון מסיבות שונות. זוהי אכן בדיקה יסודית של שאלה זו – אכן, טיפול זוגי מצריך עבודה של שני בני הזוג: הקשבה, רצון להבין וסקרנות לגבי עצמי ולגבי השני. גם במקרים אלה, יש בי הערכה ליכולת של זוגות אלה לעשות את המאמץ בהשקעה ב יעוץ זוגי, כשעתידם המשותף אינו ברור, מתוך ידיעה כי אכן הם עושים ניסיון אמיתי, למרות הסקפטיות.

ייעוץ זוגי אף מתאים לאנשים שהגיעו להחלטה להתגרש, והם מגדלים יחדיו משפחה. זהו טיפול הנקרא בעולם המקצועי: "תיווך הורי" או "תיאום הורי": Parental Coordination. גידול ילדים אינו נגמר עם סיומם של היחסים הזוגיים, על כן, היחסים בין בני הזוג הנפרדים ממשיכים להתקיים באופן אחר, בעקבות הגידול המשותף של הילדים. מצב זה משאיר שאלות רבות פתוחות, פתח לקונפליקטים ומצריך גמישות רבה של כל בני המשפחה. במקרה כזה, יעוץ זוגי ומשפחתי יסייע לזוג הנפרד לעבור את הטרנספורמציה המשפחתית בצורה שקולה, תוך מתן דגשים לצרכים של כל אחד במערכת המשפחתית החדשה, שתהיה למעשה מורכבת משתי משפחות חדשות. טיפול כזה ייענה לצורכי בני המשפחה מבחינת עיתוי ותדירות. תיתכן משפחה שתזדקק לסיוע צמוד מדי שבוע, ותיתכן משפחה שתזדקק להכוונה אחת לכמה זמן, בהתאם לרמת התיאום והיכולת להתגמש לשינויים החדשים.

אני מזמינה אתכם לפנות, תוך כבוד למצבכם, לתקוות שלכם מהטיפול ולרצונכם מהקשר, אותו אתם מביאים ויכולים לחולל בו שינוי.

 

סגירת תפריט
Call Now Button