טיפול משפחתי

טיפול משפחתי בקליניקה הינו טיפול המתייחס הן למשפחה כמכלול והן לצרכים של כל אחד מבני המשפחה. היחסים המשפחתיים בעלי השפעה עצומה על קשיים של מישהו מסוים מתוכה, ולכן הטיפול המשפחתי יעיל, משמעותי, אינטנסיבי ומרגש.

הטיפול המשפחתי עוסק ביחסים בתוך המשפחה וביחסים של המשפחה עם העולם שמחוצה לה. הסיבות לפנייה הן רבות ומשתנות, וכמעט לכל סוגיה אישית – ישנו מרכיב משפחתי. לרוב, טיפול משפחתי מתחיל מסוגיה מסוימת, ומתקדם דרך סוגיות אחרות, תוך כדי התהליך המשפחתי.

הטיפול המשפחתי יכול לכלול את כל בני המשפחה הגרעינית, ולעתים רק חלקים ממנה (ההורים בלבד, הורה וילד, סבים), כל גורם אחר המשמעותי לתהליך העובר על המשפחה.

בתחילת הטיפול, מטרות הטיפול מדוברות עם ההורים ועם בני המשפחה. בדיבור המשותף, מתגלות לרוב נקודות מבט שונות וצרכים שונים של בני המשפחה. אלה נאמרים בטיפול על מנת למצוא את הדרך לאפשר מענה לצרכים השונים. בהמשך העבודה, מטרות הטיפול מדוברות שוב, על מנת לשמור את התהליך יעיל וממצה.

פעמים רבות, משפחה מגיעה לטיפול בעקבות בן משפחה מסוים. לדוגמה, הילד, בן 14 אינו מתפקד בלימודים, על אף שאין סיבה נראית לעין; הבת מסתירה דברים ויוצאת בשעות לא שגרתיות; הילד, בן 5, בוכה ללא הפסקה במשך רוב השעות בגן ובבית וכו. למרות שהקושי נראה כטמון בילד, בתהליך טיפולי, לעתים יתגלו קשיים אחרים המסבירים את ההתנהגות הגלויה. העבודה המשפחתית מניבה פירות מהירים, מאחר וכל בני המשפחה שותפים לה.

סגירת תפריט
Call Now Button